Neft va tabiiy gaz quvurlari sohasida API 5L standartining PSL1 va PSL2 darajalari ikkita parallel texnik yo'l sifatida ishlaydi, ularning har biri alohida xavf darajalari bilan bog'liq bo'lgan muhandislik talablariga javob beradi. Bu tasnif tizimi faqat yuqori va past sifat o'rtasidagi oddiy farqni ifodalamaydi; balki kimyoviy tarkibi, mexanik xossalari va sinov talablaridagi tizimli farqlar orqali u turli xil xizmat ko'rsatish muhitiga moslashtirilgan xavfsizlik chegaralarini o'rnatadi.
Quvur loyihasiga ortiqcha sarflamang. API 5L PSL1 qachon yetarli va PSL2 xavfsizlik uchun qachon majburiy ekanligini bilib oling.Mutaxassislarni tanlash bo'yicha maslahatlarimizni hoziroq oling.
API 5L PSL1 va PSL2 kimyoviy tarkibini taqqoslash jadvali (issiqlik tahlili %)
| Chelik darajasi | Spetsifikatsiya darajasi (PSL) | Ishlab chiqarish turi | Uglerod (C) Maks % | Marganets (Mn) Maks % | Fosfor (P) Maks % | Oltingugurt (S) Maks % | Mikro-qotishma / Eslatmalar |
| B sinf | PSL1 | SMLS / WLD | 0.26 | 1.20 | 0.030 | 0.030 | Yo'q |
| PSL2 | SMLS / WLD | 0.22 | 1.20 | 0.025 | 0.015 | Nb, V, Ti qo'shimchalari | |
| X42 | PSL1 | SMLS / WLD | 0.26 | 1.30 | 0.030 | 0.030 | Yo'q |
| PSL2 | SMLS / WLD | 0.22 | 1.30 | 0.025 | 0.015 | Nb, V, Ti | |
| X52 | PSL1 | SMLS / WLD | 0.26 | 1.40 | 0.030 | 0.030 | Yo'q |
| PSL2 | SMLS / WLD | 0.22 | 1.40 | 0.025 | 0.015 | Nb, V, Ti | |
| X60 | PSL1 | SMLS / WLD | 0.26 | 1.40 | 0.030 | 0.030 | Yo'q |
| PSL2 | SMLS / WLD | 0.22 | 1.45 | 0.025 | 0.015 | Nb, V, Ti | |
| X65 | PSL1 | SMLS / WLD | 0.26 | 1.45 | 0.030 | 0.030 | Mikro-qotishma tavsiya etiladi |
| PSL2 | SMLS / WLD | 0.22 | 1.45 | 0.025 | 0.015 | Majburiy Nb, V, Ti | |
| X70 | PSL1 | SMLS / WLD | 0.26 | 1.65 | 0.030 | 0.030 | Mikro-qotishma tavsiya etiladi |
| PSL2 | SMLS / WLD | 0.22 | 1.65 | 0.025 | 0.015 | Majburiy Nb, V, Ti |
PSL2 uchun majburiy uglerod ekvivalenti (CE) chegaralari
| Chelik darajasi | CEiiw (C > 0,12%) Maks % | CEpcm (C uchun 0,12% dan kam yoki teng) Maks % |
| B / L245 darajasi | 0.43 | 0.25 |
| X42 / L290 | 0.43 | 0.25 |
| X52 / L360 | 0.43 | 0.25 |
| X60 / L415 | 0.43 | 0.25 |
| X65 / L450 | 0.43 | 0.25 |
| X70 / L485 | 0.43 | 0.25 |
Tez taqqoslash: API 5L PSL1 va PSL2
| Texnik xususiyat | API 5L PSL1 | API 5L PSL2 |
| Chelik darajasi | A25 dan X70 gacha | B darajasidan X120 gacha |
| Kimyoviy tarkibi | Standart sanoat chegaralari | Qattiq chegaralar(Kamaytirilgan uglerod, P va S) |
| Mexanik xususiyatlar | Faqat minimal rentabellik va kuchlanish | Belgilangan diapazonHosildorlik va tortishish uchun (Min/Maks). |
| Ta'sir sinovi | Majburiy emas | Majburiy(Charpy V-Notch testi) |
| Ta'mirlash payvandlash | Quvur tanasida ruxsat etilgan | Qattiq taqiqlanganquvur korpusida |
| Kuzatish imkoniyati | Partiyaning asosiy kuzatilishi | To'liq kuzatuvchanlik(Alohida quvur--issiqlik) |
| Sertifikatlash | UZ 10204 3.1 | UZ 10204 3.2(Odatda talab qilinadi) |
| Chidamlilik--koʻrsatkichi | Talab yo'q | Maksimal 0,93(Egiluvchanlikni ta'minlaydi) |
GNEE API 5L PSL1 va PSL2 quvur liniyasi sinovi va tekshiruvi

API 5L PSL1 va PSL2 quvurlarni qadoqlash va jo'natish

TSS
PSL2 quvurda nimani anglatadi?
Ushbu quvurlar PSL-1 va PSL-2 deb nomlanuvchi ikkita mahsulot spetsifikatsiyasi darajasida ishlab chiqariladi. PSL-1 liniya quvurlari uchun standart sifat darajasini ta'minlaydi. Biroq, PSL-2 quvurlari mavjudkimyoviy tarkibga qo'shimcha talablar, mexanik xususiyatlar, tirqishning mustahkamligi va qo'shimcha NDT talablari.
API spetsifikatsiyasi 5L PSL1 nima?
API 5L sinf B quvuri PSL1 kimyoviy tarkibi
Maksimal uglerodning 0,01% ga kamayishi uchun 0,05% Mn ga, L245 yoki B dan katta yoki unga teng sinf uchun tp maksimal 1,65%, lekin L360 yoki X52 dan kam yoki teng; > L360 yoki X52 sinfi uchun maksimal 1,75% gacha, lekin < L485 yoki X70; va L485 yoki X70 sinflari uchun maksimal 2,00% gacha.





